YUKARI

BİTKİLERİN MUCİZESİ

BİTKİLERİN MUCİZESİ

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak, birbirinden farklı tatları ve kokusuyla sizi kendine bağlayacak 15 bitki çayı önerisi için yazımıza göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Hastaysanız veya hasta olacak gibi hissediyorsanız, bu bitki çayları sizin için vazgeçilmez olacak. Unutmadan limonunuzu ve balınızı hazır edin.

 

İyi şans için : Ökse otu

Ökse otu, farklı yerlerde ve farklı ağaçlar üzerinde gövdesine tutunarak yetişen bir ot türüdür. Kendiliğinden ortaya çıkar ve bir tohumu bulunmaz. Genellikle kan basıncını düşürmek için kullanılır. Mistik bir imaj yüklenilen ökse otunun, bazı kültürlerde iyi şans getirdiğine inanılır. Kas kasılmalarına, sinire, astıma, yüksek tansiyona ve mide ağrısına birebirdir.

 

 

Gribin baş düşmanı : Zencefil

Çiçekleri orkideye benzeyen, bütün kış griple savaşmak için bekleyen anavatanı Asya’nın tropikal bölgeleri olan zencefil, Avustralya, Brezilya, Jamaika, Batı Afrika ve Amerika’nın tropikal bölgelerinde de yetişir. Birçok faydası olan zencefil grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanında, mide bulantısının da en garantili çözümüdür .

 

Bitkilerin kralı : Tarhun
Bitkilerin kralı olarak bilinen tarhun, antioksidan, mineral ve vitamin açısından bir hayli zengin. Yemeklerde sıklıkla baharat olarak kullanılan tarhun, aynı zamanda uykusuzluğu çözüp iştahı açar. Fakat diyet yapıyorsanız tarhun sizin için önerimiz olmayacaktır.

 

 

Doğal yağ yakıcı : Rezene

Yol kenarları ve kırlarda bulunan, Pakistan ve Hint mutfağının vazgeçilmezi olan rezene, yüzyıllardır tedavi için kullanılır. Mide krampları, sindirim sorunu ve ateşe iyi gelen rezene yağ yakmayı hızlandırır. Bu özelliğiyle de diyet yapanların favorisidir.

 

 

Tropikal tehlike : Sinameki

Tropikal bölgelerin popüler bitkisi olan sinameki, ismini bile daha önce telaffuz etmediğimiz bir tür belki de. Mısır, Hindistan, Somali, Ortadoğu ve Sudan’da yetişen sinameki bağırsakları temizler, iştahı kapatır ve diyet yapanlara yardımcı olup ve şişliği alır.

 

 

Depresyon kovucu : Sarı kantaron

Sarı yıldıza benzeyen çiçekleriyle kantaron , Kuzey Afrika, Batı Asya ve Kuzey Amerika dahil dünyanın pek çok bölgesinde yetişir. Amerika’nın en çok satılan bitkiler listesinde olan sarı kantaron, depresyonun tedavisinde oldukça etkili bir bitkidir. Stresli yaşamınızdan antidepresanlar çıkarılarak yerine sarı kantaron çayı koyulabilir.

 

 

Antik Mısır’ın favorisi : Papatya

Antik Mısır’ın şifacısı olarak bilinen papatya çayı, dünya genelinde çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde en çok kullanılan bitkisel çaylardan . Yüksek fosfor içerdiğinden kemikleri güçlendirir, antioksidan etkisinden kanserle mücadele eder ve sinir sistemi sağlığını korur.

 

 

İsmi kadar güzel : Ekinezya

Doğal olarak Amerika kıtasında yetişir ve bu bölgede en popüler bitkilerdendir. Ekinezya, kıtanın yerlilerinden günümüze kadar çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Enfeksiyonlar, grip ve bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Entel kesimin favorisi durumundadır.

 

 

Faydası ekşiliğinde : Kuşburnu

Ekşi severlerin favorisi kuşburnu, kanı sulandırır ve C vitamini deposudur. Bu sebeple listemizin en önemli çaylarından birisidir. Öksürüğün , hapşırığın düşmanıdır. Bizden gibi görünse de Kuzey Afrika ve Asya’nın ılıman iklimlerinde yetişir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle ünlüdür.

 

 


En faydalısından : Ebegümeci

Kuzey Afrika’dan ülkemize kadar farklı yerlerde doğal olarak yetişen ebegümeci, nehir kenarlarında ve rutubetli ortamlarda yetişir. Boğaz kuruluğu ve öksürüğe iyi gelir. Bununla beraber cilde de yumuşaklık verir, bitki cilt bakım ürünlerinde de sıklıkla kullanılır.

 

 

Favorimiz : Ihlamur

Kokusuyla büyüleyen, idrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatan özellikleriyle kış aylarının vazgeçilmezi. Kış aylarında hemen hemen her evde bulunan ıhlamur, genelde balsız ve limonsuz tükeltilmez.

 

 

Tıkanık burunlara en doğal çözüm : Nane

Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunlarının çözümünde kullanılan nanenin, yağı da fazlaca tüketilir. Yılın her döneminde bulabileceğiniz nane, tıkanmış burunları açmak için de kullanılır. Güzelce hazırladığını nane çayının dumanını içimize derin derin çekin, gözleriniz yansa da burnunuzun tıkanıklığı azalacaktır.

 

 

Sevmeyeni yoktur : Adaçayı

İçimi en rahat olan çaylardan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çayı durumunda çünkü sindirim sistemi sorunlarını çözer, hafızayı güçlendirir, dahili enfeksiyonlardan korur ve  terlemeyi azaltır. Bu kadar özelliği olduğundan sıklıkla tüketilir.

 

 

Klasik çaylardan sıkılanlar için : Gülhatmi

İdrar sökücü özelliğiyle bilinen gülhatmi , öksürüğe ve boğaz ağrısına oldukça iyi gelir. Çay olarak hazırlanan gülhatmi, soğuduktan sonra yüz temizliğinde kullanılır . Çünkü bu bitki cildi hem temizler hem de onarır.

 

 

Vitamini deposu : Hibiskus

Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’na özgü bir bitki. Hem sıcak hem soğuk tüketilebilir. Hibiskus çayı, genelde zencefille hazırlanır. Yüksek oranda C vitamini içeren hibiskus, birçok bitki çayında renk ve tat vermesi için kullanılır. Kolesterol ve tansiyon sorunu için birebirdir.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yapın