YUKARI

BURSA’NIN VAZGEÇİLMEZİ “İNEGÖL KÖFTE”

BURSA’NIN VAZGEÇİLMEZİ “İNEGÖL KÖFTE”

120 yıllık bir tarihe sahip olan İnegöl köftesinin mucidi, Rumeli’den göç eden Mustafa Besler adlı kişidir. Mustafa Efendi’nin Bozüyük yolu üzerinde açtığı küçük bir dükkândan zaman içinde tüm Türkiye’ye yayıldı.

 

İnegöl köftesi baharat kullanılmadan, gerçek köfte lezzetini alabileceğiniz şekilde hazırlanır. Genellikle yuvarlak, bazı yerlerde ise yassı şekilde hazırlanan İnegöl köftesi; dana eti, kuzu eti, tuz, sodyum-bikarbonat ve soğanın karışımından oluşur.

İnegöl Köfte Tarifi

Malzemeler

  • 800 gram dana döş kıyma
  • 200 gram orta yağlı kuzu kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 10 gram karbonat
  • 10 gram tuz

Hazırlanışı

Dana ve kuzu etinden hazırlanan kıymaları bir karıştırma kabına alın. Kuru soğanları rendenin ince kısmıyla rendeledikten sonra suyunu sıkarak süzdürün. Rendelediğiniz kuru soğanı, karbonatı ve tuzu karıştırma kabına ekleyerek kıymayla beraber 10-15 dakika yoğurun. Hazırladığınız harcı kapağı kapalı şekilde bir gece buzdolabında bekletin. Pişirme işlemi öncesi dolaptan çıkardığınız harcı 10 dakika kadar beklettikten sonra son bir kez yoğurup yağlı kağıt üzerine uzun ve ince bir dikdörtgen şeklinde açın. Açtığınız harcı uzun ince, parmak şeklinde kesin. Daha sonra orta ateşte, kızgın bir tavada ters yüz ederek kızartın.

Yorum Yok

Yorum Yapın