YUKARI

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARLA MİGREN

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARLA MİGREN

Sizi yaşadığınız dünyadan alarak istemediğiniz ağrılı bir dünyaya adım attıran migren, ciddi bir sağlık problemidir.

 

 

Migren, günlük yaşantınızı sizden alabilecek bir ağrı türüdür. Her baş ağrısı migren olmayabilir. Şiddetli ataklar halinde gelen migrene; aynı zamanda ışık ve ses hassasiyeti de eşlik eder. Bunlarla birlikte birçok kişide mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler de vardır. Böyle bir durumdan şikayetçiyseniz doktorunuza başvurarak yapılan tetkiklerin sonucuna göre atakları önleyici tedavi yöntemleri uygulamaya başlayabilirsiniz.

 

 

Nedir Bu Migren

 

Migren, genelde 20 ile 40 yaşları arasında ortaya çıktığı gibi ergenlik dönemlerinde de rastlanabilir. Genetik olduğu bilinen bu hastalık, diğer baş ağrıları ile karıştırılabilir. Karıştırmamak adına çeşitli semptomlarla tanı koyulur. Migrende baş ağrısı kişiden kişiye göre değişkenlik gösterirken 4 ile 72 saat aralığında sürebilir. Bu süre zarfında mide bulantıları, ışığa, kokuya veya sese hassasiyet, uyuşma veya karıncalanma, ense, şakak veya göz çevresinden başlayan ağrı hareket ettikçe çoğalabilir.

 

 

Migrenin Tetikleyicileri

 

Migreni tetikleyen birçok unsur vardır. Bunların başında uyku düzensizliği veya yemek yeme bozuklukları gelir. Kadınların yaşadığı hormonal dönemi; adet ve menopoz migren ağrılarını sıklaştırır. Bize her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmeyen stres de atakları arttıran diğer unsurlardan biri olurken yediklerimizle de bunun olması pek mümkün. Fazla alkol tüketimi –özellikle şarap-, eskimiş peynir, tuzlu ve işlenmiş gıdalar içerdiği aspartam ve  koruyucu monosodyum glutamatın sebebiyle migren ağrılarınızın başlamasına sebep olabilir.

 

 

 

Beslenme ve Migren

 

Her ne kadar sağlıklı beslenmeyle milyon yıllar yaşayamıyor olsak da yaşam standartlarımızı üst düzeye çıkarmak mümkün. Bu üst düzeye çıkarmaya çalıştığımız sağlığımız migren ataklarını da azaltmaya yardımcı olabilir. Seyhanlar manav reyonundan temin edebileceğiniz taze sebzelerle hazırlayacağınız çorbalar veya püreler, kereviz, haşlanmış yumurta, armut, elma, kivi, papatya veya melisa çayı atakların sayısını azaltabilir. Aynı zamanda migren ilaçlarıyla birlikte kafein tüketimi baş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olurken aşırı tüketilmesi durumunda ters etki yaratarak ağrının daha fazla artmasına neden olabilir.

 

 

Sonucunda Ne Olur

 

Migren atakları sonrası hasta; kendini yorgun, yıpranmış ve huzursuz hisseder. Gündelik yaşantısına o gün için devam edemeyebilir. Işığa veya yüksek sese hala hassasiyeti olabileceği için uyuması tavsiye edilir. Ve bu ataklar ilerleyerek kronik migrene dönüşebilir.

 

 

Tedavisi

Tedavide kullanılan ilaçlar o anki atakta oluşan durumların sıklığını kontrol edebilmek adına yardımcı olarak hastayı rahatlatmayı sağlar. İlaçlarla birlikte doktor kontrolünde alınacak kafein de size iyi gelebilir. Bir başka tedavi yöntemiyse kas gevşetici olarak bilinen botoks; ağrıya neden olan bazı kimyasal maddeleri etkileyerek migren ağrılarına yararlı olabileceği yapılan araştırmalar arasında yer alır.

Yorum Yok

Yorum Yapın