YUKARI

HAFİF BİR RÜZGAR ESİNTİSİ “NANE”

HAFİF BİR RÜZGAR ESİNTİSİ “NANE”

Kokusuyla farklı dünyaların kapılarını aralayan nane, bize günlük yaşantımızda birçok fayda sağlarken ferahlatmasıyla da diğer besinlerin bir tık önüne geçer.

 

 

Her an elimizin altında olan, yemeklere aromatik bir tat katan nane, aynı zamanda da hoş kokusuyla büyüler. Doğal yatıştırıcı olarak adlandırabileceğimiz nane stres, grip, soğuk algınlığı, astım ve alerjik reaksiyonların etkilerini azaltarak şifa dağıtır. Kış dönemine yavaş yavaş yaklaştığımız bu dönemlerde elinizin altından düşürmemenizi öneririz.

 

 

A vitamini açısından da zengin olan nane, kalsiyum, magnezyum, potasyum, su omega-3 yağları, demir ve folatlar da içermektedir. Folat; kan yapımında, yeni hücre oluşmasında ve hücrelerin yaşamına devam etmesine yardımcı olur.

 

Sindirim Sıkıntılarında Yanı Başınızda 

 

Nane, metabolizmanın hızlanmasında önemli bir yere sahiptir. Ağızdaki tükürük bezleriyle etkileşen nane aynı zamanda bağırsakları da temizler. Hazımsızlık sorununuz varsa kendinizi gözünüz kapalı naneye teslim edebilirsiniz. Aynı zamanda mide ve bağırsaktaki gazların giderilmesine yardımcı olarak sizi rahatlatır.

 

 

Mide Dostu

 

Kokusuyla bile mide bulantınızı geçirmeye yardım eden nane, içindeki antispazmik madde sayesinde mideyi rahatlatır. Ülser, mide yanması, midede gaz sıkışması, kusma gibi rahatsızlıklara da iyi gelen nane, bazı insanlarda ters etki de yaratabilir. Eğer nane, midenize daha fazla rahatsızlık veriyorsa kendinizi zorlamadan kullanmayı bırakın.

 

 

Emziren Anneler

 

Anne sütünü arttırdığı bilinen nanenin, emzirmeden kaynaklı tahriş olan meme uçlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zaman emziren kadınlara direnç sağlar. Antiinflamatuar özelliği olduğu bilinen nane yağı, hem dış hem de iç yüzeylerdeki hasarları onarmayı sağlar.

 

 

Ağrılar İçin Nane Yağı

 

Şiddetli baş ağrıları, migren, uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi durumlarda, regl dönemlerinde de düzenleyici ve ağrı kesici olarak kullanıldığında iyileştirici bir etkiye sahiptir. Şiddetli baş ağrılarına karşın nane yağı ile baş ovulduğu zaman baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Bu işlemi yapmak aynı zamanda stresinizi de azaltacaktır.

 

 

Nane ve Cilt Sağlığı

 

Nanenin cildi yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi vardır. Nane suyu, cilt temizliği için oldukça ideal bir temizleyicidir. Antibakteriyel ve iltihap önleyici olduğu için düzenli aralıklarla gül yaprakları ve nane ile karıştırılıp cilde uygulandığında ciltteki sivilceleri azaltır. Ayrıca anti kaşıntı etkisine sahip olan nane, kaşıntılar ve arı ya da sinek sokmalarında da sizi rahatlatacak bir etkiye sahiptir.

 

 

Ağız Sağlığı

 

Ağızdaki zararlı bakterileri yok etme etkisine sahip olan nane, diş çürümesinin ve diş eti hastalıklarının önüne geçer. Dişlerinize süreceğiniz nane yağı ağız sağlığınız için size oldukça yardımcı olacaktır. Ferahlatıcı etkisi sayesinde de ağız kokularını önleyerek temiz bir nefes sağlar. Bu yüzden genellikle diş macunları veya ağız bakım suları nane aromasıyla karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Nane Çayı

 

Kışın oluşan burun ve sinüs tıkanıklıkları için oldukça iyi bir tercih olan nane çayı, rahatlatıcı etkisiyle el ve ayak titremelerinin de önüne geçerek huzura bir adım daha yaklaşmanızı sağlar. Radyasyonun etkisini azaltan nane çayının ateş düşürücü özelliği de vardır. Kas ağrılarını da azaltan bu çay içerdiği C vitamini sayesinde özellikle mevsim geçişlerinin vazgeçilmezi haline gelir.

 

 

Yorum Yok

Yorum Yapın